Dach skośny czy płaski — co będzie dla Ciebie lepsze?
2 min readZarówno dachy strome, jak i płaskie mają swoje zalety, ale i wady. Na wybór kształtu dachu ma wpływ wiele czynników — począwszy od przepisów, poprzez możliwości finansowe a na osobistych preferencjach kończąc. Jaki rodzaj dachu będzie najlepszym wyborem — skośny czy płaski?
Dachy płaskie — ogólna charakterystyka
Dachy płaskie cechują się tym, iż pochylenie ich połaci dachowej oscyluje w granicach 2-12 stopni. Dom z dachem płaskim jest ikoną modernizmu i do chwili obecnej jest on utożsamiany z architekturą nowoczesną. Pomieszczenie urządzone pod dachem płaskim cechuje się tym, że ma jednakową wysokość, tak więc nie ma powodu do zmartwień w kwestii zagospodarowania skosów. Co więcej, sam dach także można wykorzystać jako dodatkową przestrzeń. Można obsadzić go roślinnością lub urządzić taras. Dla zwolenników nowoczesnej architektury ogromną zaletą dachu płaskiego jest jego forma. Sześcienna, prosta bryła, której dopełnieniem jest dach płaski to prawie synonim nowoczesnego stylu w budownictwie jednorodzinnym.
Istotną kwestią jest to, że dom o takiej bryle jest korzystny pod względem energooszczędności. Jest to zależne od tego, że ciepło przedostaje się poza dom przez przegrody zewnętrzne — dach, ściany oraz podłogę. Im większa jest ich powierzchnia, tym większe są straty ciepła. Domy posiadające płaski dach mają korzystny stosunek kubatury do powierzchni przegród zewnętrznych.
Jednak decydując się na ten rodzaj dachu, należy liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Z dachu płaskiego śnieg samoczynnie się nie zsunie, a skutkiem tego będzie nadmierne obciążenie pokrycia. Podobnie sprawa się ma z możliwością zalegania na płaskim dachu liści, gałęzi, czy też podeszczowej wody.
Dachy strome – co warto o nich wiedzieć?
Na samym początku należy wspomnieć, iż bez względu na to czy zdecydujemy się na dach stromy, czy płaski, istotne jest, aby pokrycie dachowe było dobrej jakości i pochodziło od sprawdzonego producenta, jak np. Budmat.
Dachy strome są bardziej zróżnicowane od dachów płaskich, co sprawia, że cieszą się jeszcze większą popularnością. Im większy kąt nachylenia połaci, tym poddasze będzie wyższe, a zanieczyszczenia, śnieg czy woda łatwiej będą z dachu spływać. Problemem w tym przypadku może okazać się plan zagospodarowania terenu danej działki, który z góry może narzucić m.in. kąt nachylenia połaci dachowej, wysokość kalenicy do poziomu terenu czy rodzaj pokrycia.