Co warto wiedzieć przed zakupem wanny?
2 min readNieodłącznym elementem urządzania łazienki jest wybór zarówno stylowej, jak i praktycznej armatury. Jest to zadanie na pierwszy rzut oka proste, jednak potrafi przysporzyć wiele trudności. Do przemyślenia jest wiele aspektów, takich jak styl, wymiar, materiał, kształt i nie tylko. Co warto wiedzieć przed zakupem wanny?
Po pierwsze — określenie wymiarów wanny
Wymiar wanny jest powiązany z wielkością łazienki, w której ma się znajdować. Nie powinna być ona ani za duża, ani za mała. Nie powinna również ograniczać dostępu do pozostałego wyposażenia oraz utrudniać poruszania się we wnętrzu łazienki. Oznacza to, iż wielkość wanny musi być adekwatna zarówno do potrzeb domowników, jak i metrażu pomieszczenia. Szacuje się, iż minimalna przestrzeń dla osoby dorosłej po wyjściu z kąpieli między ścianą a dłuższym brzegiem wanny powinna oscylować w granicy 55-100 cm.
Na jaki kształt wanny postawić?
Kształt wanny zależy w głównej mierze od układu pomieszczenia, jednak zdarza się, iż pozwala on (bądź nie) na wykorzystywanie parawanu wannowego. W dodatku, w sytuacji, w której w planach jest zabudowa wanny z wykorzystaniem płytek, wanny mające mocno gięte łuki wymagają tego, aby były one o nieco mniejszej wielkości. Do najpopularniejszych modeli wanien zaliczane są te w kształcie prostokąta, których standardowe wymiary to m.in. 140, 150, 160 oraz 170 cm długości na 70 cm szerokości. Mogą się one różnic między sobą pojemnością, głębokością oraz kształtem wewnątrz obrysu.
Innym rodzajem wanien są wanny asymetryczne, takie jak trójkątne, których jeden bok jest dłuższy od drogiego. Część osób decyduje się na zakup wanien symetrycznych, które mają boki o jednakowych wymiarach. Mogą one zajmować dość sporą część łazienki w rogu. Wyróżnia je elegancja oraz oryginalny design.
Wanny dla niepełnosprawnych — ciekawe rozwiązanie do każdego domu
Wanny dla niepełnosprawnych to przede wszystkim armatura wyposażona w drzwiczki, które są szczelne i wygodne w użytkowaniu. Znajdują się one w bocznej ścianie, dzięki czemu każde wejście i wyjście z wanny jest ułatwione. Taka funkcja ma na celu pozwolenie osobom starszym lub z problemami motorycznymi na samodzielną kąpiel. Wanny dla niepełnosprawnych w większości wyposażone są w wyjmowane siedzisko, które zwiększą bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Co więcej, taka armatura jest tak wyprofilowana, aby każdy użytkownik mógł poczuć maksymalny komfort oraz relaks podczas użytkowania.