Z dzieckiem na działce
2 min readDrewniane domki letniskowe stale podbijają serca działkowiczów, którzy cenią sobie spokój oraz prywatność, o jakich najpewniej mogliby zapomnieć, mieszkając w kwaterze. Podobna inwestycja może więc przynieść wiele zysków i z pewnością jest warta rozważenia.
Nie każdy z nas ma świadomość, że na domki z drewna, niepowiązane z gruntem, wcale nie musimy posiadać specjalnego pozwolenia. Stąd też wiele osób nabywa domki na bloczkach. Inna, tak samo istotna sprawa, dotyczy wyposażenia domku – warto sprawdzić, czy w cenę wliczona została na przykład impregnacja, umeblowanie, izolacja termiczna, sprzęt itd. W tradycyjnych domkach drewnianych na bloczkach zazwyczaj tych elementów brakuje.
Domki drewniane miejscowe, na fundamentach, są droższe w utrzymaniu i zawsze wymagają pozwolenia na budowę. Łatwiej z kolei przysposobić je do zimy, założyć ogrzewanie itp. Ściany zewnętrzne muszą być odpowiedniej grubości, doskonale zaizolowane wyposażone w sprawnie działający system wentylacyjny i trwały dach. Tak samo istotne będzie to, by podłoga została porządnie wyizolowana od gruntu. Innym rozwiązaniem może być użytkowanie domku wyłącznie latem – unikniemy wówczas konieczności instalacji ogrzewania. Do budowy takich chatek zużywa się przeważnie niedrogie drewno, takie jak np. iglaki skandynawskie.
Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie domku drewnianego? Szczególnie istotnym punktem jest bez wątpienia jego taras. Pewnie każdy, kto wyjeżdża na wyczekiwane długo wakacje, marzy o tym, by spędzić jak najwięcej czasu na unikając wnętrz. Zdecydowanie najlepiej, by otaczał dom z 2 stron lub nawet na całym obwodzie – tego typu rozwiązanie pozwoliłoby nam na wybór słonecznego miejsca w chłodny dzień i ocienionego w przypadku upałów.