Trener mentalny – komu może pomóc?
2 min readKażdego dnia trener motywacyjny przyjmuje telefon od przejętego trwogą trenera czy opiekuna, pytającego o doraźną pomoc dla sportowca, który nagle przestał sobie radzić. „On/ona startuje w przyszłym tygodniu w wielkich zawodach a nie potrafi skupić się na przygotowaniach. Możesz pomóc?” – No jasne!
Błędnym myśleniem jest przekonanie, że profesjonalny coach to ktoś, kto pomaga, usuwając problem obecny w naszej głowie, który zakłóca osiąganie wyników i natychmiastowo umożliwia sięganie po laury. Tak naprawdę bardzo mało ludzi jest w stanie opanować tego typu wiedzę na medycznym szczeblu, aby to zauważyć na pewno warto dowiedzieć się trochę więcej na temat nowej dziedziny, jaką jest coaching mentalny.
Mentalny coaching – czym tak naprawdę jest?
Trening mentalny to pojęcie wykorzystywane do opisywania doradców, którzy korzystają z modelu psychoedukacyjnego do rozwinięcia naszej wewnętrznej siły. Na arenie gier, w sali chirurgicznej, na scenie, w pracowni czy też na służbie, musimy pamiętać o elementach, które wpływają na naszą wydajność. Dosłownie każde z podejmowanych przez nas działań będzie wymagać wyjątkowej kombinacji wytrzymałości ruchowej, pewnego doświadczenia, taktyki oraz zdrowego podejścia.
Trener motywacyjny – czy może zagwarantować sukces?
Trenerzy mentalni są znawcami w sferze sportu i psychologii osiągnięć oraz doskonale wiedzą w jaki sposób wszelkie decyzje i odczucia mają wpływ na stopień efektywności. Trenerzy mentalni wykorzystują to doświadczenie, by pomagać w rozwijaniu umiejętności koncentracji, motywacji, zaparcia oraz pewności siebie. Rozrost umiejętności psychologicznych będzie wymagać dokładnego projektu szkoleniowego, pomagającego jak najlepiej wykorzystać nasz potencjał. To właśnie elementarna forma pomocy świadczonej przez trenera mentalnego.