Sposoby na kłopoty z oddychaniem podczas snu
2 min readChoć na pozór wydaje się inaczej, chrapanie to groźny problem wielu z nas. O ile odgłos brzmi dysonansowo dla chorego i jego najbliższych, o tyle bezdech, czyli chwile zatrzymania oddechu są już dużo bardziej alarmujące.
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mogą tak samo zapaść na bezdech senny, leczenie powinno więc uwzględniać ten dysonans. Pokazuje niezbyt dobre rezultaty nie tylko w nocy – jego efektami za dnia mogą to być problemy z pamięcią i słaba koncentracja, senność, a nawet stany lękowe i depresyjne. Cukrzyca, udar, zgon w czasie snu – to najczarniejszy efekt nierozpoznanego schorzenia, jakim jest bezdech senny, leczenie jest w tym przypadku koniecznością.
Na pytanie, czy przyczyny bezdechu sennego zależą tylko i wyłącznie od zachowań chorego, trzeba dać odpowiedź negatywną. Do rozwoju choroby przyczyniają się krzywa przegroda nosowa i zwiotczenie mięśni podniebienia, ale może to być także styl życia pacjenta – otyłość, palenie papierosów i picie alkoholu. Na czym polega terapia bezdechu?
Na pierwszym miejscu jest diagnoza bezdechu. Wymagane są specjalistyczne badania i obserwacja pacjenta w czasie snu. Gdy już wiadomo, że to bezdech senny leczenie w najcięższych przypadkach polega na użyciu urządzenia CPAP. Urządzenie działa na zasadzie wprowadzania dodatkowego ciśnienia w drogach oddechowych. W celu usprawnienia przegrody nosowej wykonuje się odpowiednią operację.
Nic nie wiadomo o przydatności popularnych medykamentów na chrapanie, które wielką falą pojawiają się w aptekach, ponieważ nie posiadamy jednoznacznych potwierdzeń ich skuteczności, ale istnieją podejrzenia, że szkodzą zdrowiu. Specjaliści sugerują zdrowy, ruchliwy tryb życia i ograniczenie alkoholu oraz tytoniu, aby zmniejszyć ryzyko bezdechu sennego.