Przebojowy Dzieciak

portal przebojowych rodziców

Rozwód zaoczny – co warto wiedzieć?

2 min read
Proces rozwodowy – krok po kroku

Statystyki są zatrważające – coraz więcej osób decyduje się na zakończenie związku małżeńskiego i to już po kilku latach od sformalizowania związku. Czy można otrzymać rozwód w trakcie zaocznej rozprawy, czy trzeba przygotować się na długą batalię na Sali sądowej?

Wyrok zaoczny w sprawie rozwodowej – co to jest?

Niestety, wraz ze wzrostem liczby rozwodów pojawia się konieczność odnalezienia innych i jednocześnie szybszych sposobów zakończenia związku. To właśnie w tym celu powstało określenie wyrok zaoczny, który może zostać wykorzystany również w tej sprawie. Wyrok zaoczny jest wydawany w sprawach, gdzie pozwany nie uczestniczy w rozprawie ani posiedzeniu, nie przygotowuje pism, nie przedstawia swojego stanowiska i nic nie wnosi.

Rozwód może zostać udzielony, nawet gdy jeden z małżonków nie wyraża chęci, żeby wziąć udział w procesie albo nie wiadomo, gdzie mieszka (ukrywa się czy wyjechał za granicę).

Proces rozwodowy – krok po kroku

Decydując się na rozwód, wymagane jest dostarczenie do sądu pozwu rozwodowego. Jego przygotowanie nie należy do łatwych, dlatego ważne, aby uzyskać pomoc specjalisty z zakresu prawa. Jeżeli nie znamy osoby, która podjęłaby się tego zadania, w poszukiwaniach warto wykorzystać Internet i przy pomocy wyszukiwarki odnaleźć odpowiednią osobę. Prawnicy specjalizują się w różnych dziedzinach, stąd warto wykorzystać odpowiednie hasło, czyli na przykład „adwokat rozwód Kraków”.

Kiedy pozew zostanie dostarczony do sądu, pozwany otrzymuje odpis wraz z obowiązkiem ustosunkowania się do jego treści.

Jeżeli pozwany otrzyma pozew, ale nie odpowiada na niego, wykazuje bierną postawę, sąd ma kilka opcji wyboru. Może wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym – bez żadnej ze stron albo wyznaczyć termin rozprawy. W drugim przypadku pozwany może się stawić i nie zająć stanowiska albo się nie stawić – sąd wydaje wtedy wyrok zaoczny, który jest zgodny z żądaniem powoda.

Kiedy decyzja zostanie doręczona pozwanemu, ma prawo zgłosić sprzeciw od wyroku i ma na to 2 tygodnie. Po dostarczeniu sprzeciwu do sądu odbywa się ponowne rozpoznanie sprawy, a sąd ma prawo pozostawić orzeczony wyrok w całości,  utrzymać część w mocy albo uchylić i zażądać pozwu.