Przebojowy Dzieciak

portal przebojowych rodziców

Oświetlenie salonu – jakie masz możliwości?

2 min read
lampy sufitowe do salonu

Salon to ważne miejsce w każdym domu. Jednym z ważniejszych elementów jego wystroju jest światło, które może nie tylko rozjaśniać wnętrze, podkreślać jego styl, ale też m.in. wyznaczać różne strefy. Na co się zdecydować i jakie mamy możliwości wybierając lampy sufitowe do salonu?

Oświetlenie bezpośrednie – do czego je stosować

Oświetlenie bezpośrednie to światło, którego promienie skierowane są do dołu, prosto na miejsce, w którym większa ilość światła jest wymagana. Jeżeli masz przestronny salon, to powinieneś rozważyć kilka punktów tego typu, ponieważ świetnie sprawdzają się jako oświetlenie zadaniowe. Sprawią, że będzie jaśniej na stole jadalnianym, w kąciku czytelniczym, czy strefie zabaw dla dzieci. Choć światło pada w dół, to sama lampa, wcale nie musi znajdować się na suficie. Jako oświetlenie bezpośrednie stosować możemy też lampy podłogowe, szczególnie te na wysięgniku, kinkiety, czy oprawy natynkowe lub listwy świetlne.

Światło odbite doda przestrzeni

Kolejnym rodzajem oświetlania wnętrza salonu będą lampy świecące w górę, których światło odbije się od innych powierzchni w pomieszczeniu. To, od czego odbije się światło stanie się jaśniejszym punktem w salonie, a samo wnętrze wyda się przestronniejsze, ale też jednocześnie świeże i przytulne. Tak padające światło, które równomiernie rozprasza się w pokoju eliminuje cienie, a do tego w codziennym, niezadaniowym przebywaniu w nim, jest dla naszych oczu dużo bardziej komfortowe.

Światło rozproszone sprzyja relaksowi

Podczas gdy światło odbite i bezpośrednie skupiają się na jednym punkcie w przestrzeni to światło rozproszone miękko się po niej rozpływa. Dzięki temu całe wnętrze jest równomiernie, ale subtelnie oświetlone. Światło rozproszone sprawdzi się w strefie wypoczynkowej, ale też będzie świetnym dodatkiem dodającym przytulnego klimatu wnętrzom, gdzie inne lampy, które świecą bezpośrednio w strefę pracy będą spełniały właściwą funkcję oświetleniową.

Centralne lampy sufitowe do salonu – jak je wybrać

Centralne Lampy sufitowe do salonu wszyscy dobrze znamy pod postacią żyrandoli wiszących z mniej więcej środkowego punktu na suficie. Dziś odchodzi się od tego rozwiązania w kontekście bezpośredniego oświetlenia pomieszczenia na rzecz rozjaśniania w ten sposób konkretnych punktów w pomieszczeniu. Obecnie ten sposób zarezerwowany jest raczej dla pomieszczeń niewielkich, w których nie jest wymagana tak duża ilość światła, jak sypialnia, czy przedpokój. Montując centralny punkty świetlny w salonie decydujemy się raczej na światło odbite lub rozproszone.