Przebojowy Dzieciak

portal przebojowych rodziców

OBS u dzieci i dorosłych

2 min read

OBS to zaburzenie nieprzyjemne oraz poważne. Jeśli odnotujemy objawy najczęstsze objawy typu senność z którą nie możesz sobie poradzić niezależnie od jak myślimy znakomicie przespanej nocy, winniśmy iść do lekarza i poprosić o realizację potwierdzających nasze obawy badań. aby udokumentować względnie wykluczyć OBS.

Mechanizm obturacyjnego bezdechu w mojej ocenie jest całkiem prosty. Ma miejsce znaczne zmniejszenie ewentualnie zatrzymanie oddechu. Daje to wzmożoną odpowiedzią ustroju mającą na celu jak najszybsze nabranie tlenu. Wybudzamy się i znów zasypiamy, zwykle bez świadomości wybudzenia. Decydującym etapem do wykrycia problemów z bezdechem w mojej ocenie jest standardowy wywiad lekarza oraz badanie przez laryngologa. Sprawdza ono, czy bezdech jest natury anatomicznej np. wąskie gardło względnie powiększone migdały.

Ostateczną diagnozę potwierdza badanie, które już bez cienia wątpliwości potwierdza ewentualnie wyklucza bezdech. Skoro przypuszczenie choróbska potwierdzi się w pomiarach, dokonuje się badanie polisomnograficzne. Test na kompleksowym śledzeniu przebiegu. Gdy potwierdzimy OBS wtenczas lekarz zdecyduje o metodzie leczenia. Ze stu procentową niezachwianą pewnością zaleci koncentratory tlenu oraz zmianę trybu życia – więcej sportu odchudzanie, rzucenie palenia, zmniejszenie spożywania szczególnie mocniejszego alkoholu.

Najkorzystniejsze zwykle jest wykorzystywanie tzw. protezy powietrznej. Aparat CPAP, więc nic innego jak owa proteza, to nowoczesna maszyna nieprzerwanie wtłaczające do naszych płuc powietrze pod zadanym ciśnieniem. Pozwala to na przyjemny sen, bez uciążliwych przerw albowiem powietrze utrzymuje miękkie elementy dróg oddechowych, uniemożliwiając ich zapadanie się. Protezę taką musimy używać przez całą noc.