Przebojowy Dzieciak

portal przebojowych rodziców

Kąpiel niemowlaka – co niezbędne?

2 min read

Pierwsza kąpiel może przysporzyć trochę stresu świeżo upieczonym rodzicom. Niby położna pokazuje jak to robić, ale oczywiście najlepiej człowiek uczy się w praktyce. Kąpiel to nie tylko konieczna czynność – to dobry moment na dotyk, zabawę i okazanie miłości.

Jest wiele zasad dotyczących kąpieli – po pierwsze przygotujmy sobie wszystko, zanim rozbierzemy dziecko. Powinniśmy mieć rozłożony ręcznik dla niemowlaka, naszykowany płyn do kąpieli, świeże ubranko, pieluszkę. Na koniec nalejmy wodę do wanienki. Powinna być tak ciepła, aby nie parzyła nas w łokieć.

Jak osuszyć niemowlaka po kąpieli?

Przez dziewięć miesięcy maluszek pływał sobie w brzuchu mamy, gdzie było miło i ciepło. Po urodzeniu nagle ma na sobie ubranko, coś odciska mu się na skórze, nosi pieluszkę. To bardzo dużo bodźców, dlatego czasem płacze, bo na przykład coś jest niewygodne. Aby zmniejszyć te niemiłe doznania, powinniśmy zadbać, aby wszystko, co ma kontakt ze skórą malucha, było jak najdelikatniejsze. Ważna jest także temperatura otoczenia podczas kąpieli. Po umyciu maluszka należy go położyć na ręczniku i owinąć. Ręcznik dla niemowlaka powinien mieć kapturek na głowę, dzięki czemu maluszkowi nie będzie zimno w główkę. Następnie należy delikatnie dociskać ręcznik do skóry dziecka, aby ją osuszyć. Nie wolno trzeć ciałka, aby nie uszkodzić delikatnej skóry. Po dokładnym osuszeniu należy położyć maluszka na suchym kocyku i ubrać. Należy również zadbać o to, aby ręcznik nie leżał zbyt daleko od wanienki. Sami wychodząc spod prysznica, też nie chcielibyśmy biec po ręcznik na drugi koniec mieszkania, byłoby nam zimno. Jeśli płyn do kąpieli nie zawiera olejku nawilżającego, warto posmarować skórę dziecka cienką warstwą oliwki. Stworzy to na powierzchni skóry delikatny film, który będzie dodatkową barierą ochronną. Na początku dość ciężko jest określić temperaturę wody do kąpieli. Jeżeli nie ufamy swoim odczuciom, możemy zawsze użyć termometru. Kiedy w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko po kąpieli jest chłodno, można założyć maluszkowi czapeczkę i owinąć go kocykiem. Niektóre dzieci już po urodzeniu mają bujne czuprynki. Nie powinno się jednak używać suszarek do suszenia włosów u tak małych dzieci. Na szczęście wystarczy przeczesać włoski kilka razy w różne strony i szybko wyschną same.