Przebojowy Dzieciak

portal przebojowych rodziców

Jakie rośliny wybrać do ogrodu zimowego?

3 min read

Zimowy ogród to miejsce, które jest nam w stanie zapewnić namiastkę natury, lasu, czy nawet tropików przez okrągły rok. Czym mogą różnić się ogrody zimowe? Czy każda roślina nadaje się do przydomowej oranżerii? Jak wybrać odpowiednie do warunków danego miejsca rośliny?

Dobór roślin, a ilość światła słonecznego

To, jakie rośliny będą mogły się rozwijać w naszym ogrodzie zależy głownie od dostępu do światła słonecznego. Wszystkie inne kwestie, typu ogrzewanie, czy wentylacja, jesteś w stanie dostosować do wymogów planowanej flory, ale niestety nie zmienisz samego położenia balkonu, czy tarasu. Balkony północne i południowe, to dwa skrajne i jednocześnie najbardziej wymagające bieguny. Ten pierwszy jest ciemny i stosunkowo chłodny, ale to nie oznacza, że nie da się hodować na nim roślin. Dobrze sprawdzą się tam aglaonemy i orliczka, filodendron, czy begonia królewska. Ogród połodniowy to z kolei miejsce, w którym ciągłe nasłonecznienie dla części roślin może być zbyt intensywne. Dodatkowym problem jest to, że rośliny rosnące w takich klimatach są w większości również bardzo ciepłolubne, więc w okresie niższych temperatur taki ogród zimowy by się utrzymać musi być dogrzewany. Hodować w nich można figowce, czy oleandry. Ogrody wschodni i zachodni będą miały pośredni klimat. Dobrze sprawdzą się w nich rośliny, którym nie przeszkadza półcień, np. paprocie, czy bluszcze. Z pomocą odpowiedniego ustawienia roślin względem ich nawzajem można tym bardziej światłolubnym zapewnić więcej promieni, a te, które potrzebują ich nieco mniej, ukryć w ich cieniu.

Czy ogród zimowy może być nieogrzewany?

Większości osób ogród zimowy kojarzy się z kolejnym pomieszczeniem w domu, które z uwagi na swoją specyfikę obstawione jest kwiatami i mocno przeszklone. Często stanowi dodatkowe miejsce relaksu lub zabawy, które niezależnie od pory roku cieszy nas ogromem kojącej zieleni zapewnia namiastkę letniego ciepła nawet zimą. Oczywiście, żeby taki ogród bez żadnych ograniczeń mógł spełniać te funkcje to musi być ogrzewany. Ale czy możliwe jest posiadanie wiecznie zielonego ogrodu, w którym będziemy mogli trzymać wyjątkowe rośliny, ale nie będzie wymagał od ogrzewania? Okazuj się, że tak. Jeżeli posiadasz np. zabudowany balkon lub jest on podzielony właśnie na część otwartą i oszkloną, to w tej drugiej może z powodzeniem stworzyć swój prywatny ogród botaniczny czynny cały rok. Są rośliny, które choć egzotyczne, to bardzo dobrze znoszą niskie temperatury. W takich warunkach sprawdzą się drzewka cytrusowe lub niektóre gatunki storczyków. Jednym warunkiem działania takiego ogrodu jest duży dostęp do naturalnego światła. O ile zapewnisz tym roślinom solidną dawkę promieni słonecznych, to niskie temperatury nie będą im straszne. W większości ogrodów zimowych przylegających do ściany budynku mieszkalnego temperatura nie spada poniżej zera. Dla wielu roślin okolica 10 stopni jest idealna w okresie zimowym. Na wypadek bardzo siarczystych mrozów można przemyśleć albo instalację grzewczą ogrodu, albo zabranie ten czas najwrażliwszych gatunków do domu.

Ustawienie roślin ma znaczenie

Niby odpowiednie ustawienie roślin względem siebie wydaje się oczywiste, to jednak część osób liczy na to, że rośliny jakoś sobie poradzą, nawet jeżeli ustawimy je pod innym gatunkiem zabierającym im światło. Niestety, niezależnie o naszych preferencji i poczucia estetyki, jeżeli chcemy cieszyć się pięknym ogrodem, to musimy wziąć pod uwagę tempo wzrostu roślin. Te, które osiągną największe rozmiary należy ustawić najbliżej ścian, a te mniejsze bliżej przeszklenia. W razie konieczności niższe rośliny, które jednak wymagają większego nasłonecznienia, a grozi im przysłonięcie przez większe gatunki można ustawić na różnego rodzaju podwyższeniach. Stosują taką taktykę stworzymy naturalne piętra roślinności, które pozwolą im na harmonijny rozwój.