Przebojowy Dzieciak

portal przebojowych rodziców

Jak zorganizować miejsce dla niemowlaka?

3 min read

Pokój dla maluszka musi być perfekcyjnie przygotowany pod każdym względem. Liczy się zarówno aranżacja wnętrza, jak i to, co się w im znajdzie. Wszystko musi być bardzo bezpieczne i najlepszej jakości, a zabawki i materiały powinny posiadać wszelkie atesty.


Jak dużo miejsca potrzeba?

Miejsce, w którym przebywa niemowlak nie musi być duże, ale też nie może być za ciasne. Trzeba pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia, aby zapobiec gromadzeniu się wirusów, bakterii i pleśni. Nieodzownym sprzętem będzie więc nawilżacz powietrza, który doskonale sobie radzi z utrzymaniem dobrego mikroklimatu w pokoju dziecka. Można też kupić odświeżacz, ale jest to już o wiele większy wydatek. Pomieszczenie musi być na tyle duże, aby stanęło tam łóżeczko bądź kołyska a także chociaż jedna szafla z kilkoma półeczkami. Przyda się malutki stolik z zaokrąglonymi brzegami oraz jedno plastikowe krzesełko. Kiedy maluch trochę podrośnie, będzie mógł bawić się właśnie w tak przygotowanym miejscu. W pokoju nie może braknąć miejsca również na pudełka z zabawkami, oraz telewizor, który najlepiej umieścić wysoko na ścianie czy na wyższej półce w regale. Przyjdzie czas, że maluch będzie z zaciekawieniem oglądał bajki i różne programy dla dzieci, dlatego mały telewizor na pewno się kiedyś przyda.


Co tam musi się znaleźć?

Na pewno nie może zabraknąć mnóstwa zabawek, szczególnie tych edukacyjnych i przytulanek. Można zdecydować się na elektryczną nianię, która zwiększa bezpieczeństwo, a rodzice mają stały wgląd do pokoju niemowlaka. Bardzo często kupowane są karuzele i inne zabawki, które wiesza się nad łóżeczkiem dziecka. Wiele radości może przynieść też kolorowy żyrandol ozdobiony barwnymi dodatkami, np. maskotkami czy balonikami.

Kolejny nieodzowny element w pokoju dziecka to kocyk niemowlęcy. Duży, kolorowy i bardzo miękki przyda się do łóżeczka, ale też może pełnić rolę maty do zabawy. Oczywiście powinien mieć większą gramaturę materiału, aby dobrze amortyzował wstrząsy, np. podczas upadku. Będzie też zabezpieczał przed chłodem ciągnącym od podłogi. Kocyk niemowlęcy warto kupić też w mniejszym rozmiarze. Przyda się do wózka lub jako osuszacz i otulacz po kąpieli. Można go stosować naprzemiennie z rożkiem i chustą. W każdym dobrym sklepie z asortymentem dla dzieci można znaleźć wiele takich produktów po niewygórowanych cenach. Bardzo praktyczny jest kocyk niemowlęcy z kapturkiem, w który można utulić dziecko do snu, bądź ogrzać po kąpieli.

Jak widać, jest wiele rzeczy, które powinny znaleźć się w pokoju malucha. Kocyki niemowlęce, zabawki, ozdoby, różne praktyczne sprzęty to podstawa. Nie można jednak przesadzać, aby nie stworzyć zbędnego chaosu. Dziecko musi mieć potrzebną przestrzeń do snu, jak i do zabawy, o czym należy pamiętać.