Przebojowy Dzieciak

portal przebojowych rodziców

Jak urządzić dom w stylu rustykalnym?

2 min read

Styl rustykalny kojarzy nam się ze swojskim klimatem wiejskich chat, w których bardzo często zamieszkiwali nasi dziadkowie i babcie. Dziś próbujemy przywrócić tamten klimat, urządzając nasze mieszkania w bardzo podobny sposób. Styl rustykalny zyskuje w ostatnich latach na popularności.

Podstawowy materiał – drewno

Drewniane elementy dominują w pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym. Czasem to głównie na nim bazuje klimat wnętrza, a niekiedy jest ono jedynie dobrze widocznym dodatkiem. Drewniany motyw przewodni musi być odpowiednio zaakcentowany. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, to postawmy na podłogę wykonaną właśnie z tego materiału. Niektórzy specjalnie stylizują swoje drewniane parkiety na starsze niż tak naprawdę są. Dodaje to wnętrzu swojskiego charakteru. Nie rezygnujmy również z wykonanych z drewna dodatków. Świetnym rozwiązaniem w rustykalnych pomieszczeniach jest zainwestowanie np. w lampy drewniane. Mogą one być zarówno stojące jak i wiszące. Lampy drewniane dodadzą wnętrzu naturalnych akcentów, co bardzo przyda się w rustykalnych pomieszczeniach. Bardzo dobrze z drewnem komponuje się łagodna kolorystyka. Używajmy więc stonowanych barw, takich jak biel czy beż.

Rustykalna kuchnia

Uzyskanie rustykalnego klimatu w kuchni nie jest zbyt wymagającym zadaniem. Postawmy na drewnianą zabudowę kuchenną, a jeśli pomieszczenie to łączymy z jadalnią, to świetnym pomysłem będzie usytuowanie w jego centrum masywnego, dużego stołu, przy którym posiłki będzie mogła jeść wspólnie cała rodzina. Wiejski klimat uzyskamy w kuchni stosując odpowiednie dodatki, takie jak gliniane naczynia z motywem roślinnym. Możemy pokusić się o stworzenie małej wystawy naszej ulubionej zastawy. Na stole połóżmy lniany obrus. Swojskiego charakteru pomieszczeniu nadadzą również doniczki, w których zasadzone będą aromatyczne zioła.

Sypialnia w stylu rustykalnym

W sypialni postawmy na masywne, wykonane z drewna łóżko. Na nim połóżmy miękką narzutę z naturalnego materiału. Zainwestować możemy w takie dodatki jak np. ogromna, stara szafa, czy klimatyczny zegar z kukułką. Akcentem rustykalnym mogą być w sypialni również duże lampy drewniane.  Szafki nocne ozdóbmy wykonanymi na szydełku serwetkami.