Przebojowy Dzieciak

portal przebojowych rodziców

Jak nauczyć się zabawiać grupę dzieci?

2 min read

Top view portrait of young nursery teacher playing circle games with preschool children, holding hands together, sitting on rainbow parachute

Umiejętność opieki nad kilkorgiem dzieci może przydać się w wielu życiowych sytuacjach, na przykład podejmując się obowiązku doglądania dzieci znajomych lub sąsiadów. Zawodowo zajmują się tym nauczycielki żłobka i przedszkola oraz animatorzy, zatrudniani na weselach lub imprezach masowych. Jak jednak nauczyć się zabawiać dzieci?

Animator kurs ekspresowy

Najważniejsze, na co należy zwrócić uwagę, to ilość dzieci, ich wiek, temperament i zainteresowania. Zawsze warto w pierwszej chwili zapoznać się z maluchami, przedstawić i powiedzieć, jaką rolę będzie się pełniło: „Kasiu, ja jestem Ada. Będę się dzisiaj z wami bawiła”. Możemy zaproponować zabawę z imionami, dzięki której nie tylko prowadzący, ale i dzieci poznają swoje wzajemne imiona, np. piosenkę „Witaj Zosiu, witaj Zosiu, jak się masz? Wszyscy cię witamy, wszyscy cię kochamy, bądź wśród nas” na melodię „Panie Janie”, wstawiając imiona wszystkich dzieci po kolei i zachęcając je do wspólnego śpiewu. Już w tym momencie przydadzą się najprostsze instrumenty – grzechotki, bębenki, dzwoneczki. W czasie pierwszych zabaw zwróć uwagę, które dzieci wolą piosenki ruchowe, które najchętniej tańczą, a które wybierają zadania ze sportową rywalizacją.

Tradycja i nowoczesność

Prawdziwą skarbnicą pomysłów na zabawy są nasze wspomnienia. Doskonale przecież pamiętamy „Gąski, gąski do domu”, „Chodzi lisek koło drogi”, taniec „Hej, Zuzanno” czy piosenki ruchowe typu „Głowa, ramiona”, „Kto ma niebieskie oczy” itd. Większość tych zabaw nie wymaga dodatkowych pomocy. Współczesne kursy animacji coraz częściej proponują zabawy z akcesoriami: chusty, kręgle, kostiumy i peruki… Możliwości jest wiele!

Baw się dobrze!

Nie zostaniesz dobrym animatorem, jeśli twoja praca nie będzie sprawiała ci przyjemności. W końcu to kilka lub kilkanaście godzin zajmowania się dziećmi, co jest zajęciem nie tylko odpowiedzialnym, ale też bardzo wyczerpującym. Proponuj podopiecznym te zabawy, które i tobie sprawiają radość oraz są okazją do wspólnego śmiechu. Każdy zadowolony ze swojej pracy animator kurs animacji podsumuje słowami: „Baw się dobrze i naucz się dzielić się swoją radością z dziećmi!”.