Przebojowy Dzieciak

portal przebojowych rodziców

Certyfikaty w modzie – co mówią nam o jakości materiałów?

3 min read
dzianiny

Podczas zakupów odzieżowych bardzo ważne jest poczucie odpowiedzialności za własną konsumpcję, a więc za wybory zakupowe, które są wytworzone etycznie, poszanowaniem zasobów naturalnych i pracy człowieka. Wszystkie takie informacje są określone obecnością odpowiednich certyfikatów, które informują o ekologicznym wytworzeniu materiału, np. tkaniny lub dzianiny, oraz o jego jakości – zgodności z opisem. Skoro certyfikaty dużo mówią o jakości produkcji, to czym jest ekologiczna moda? Jak oznaczone są ubrania, które są ekologiczne?

Ekologiczne ubranie – co to właściwie jest?

Kupienie prostej szarej bawełnianej koszulki, która jest uszyta etycznie niestety, nie jest takie proste. Wszystko to związane jest z ogromem pojęć dotyczącym ubrań, takich jak np.: ekologiczny, etyczny, slow fashion, naturalny, ograniczony, fair trade (sprawiedliwy handel), zrównoważony rozwój itd. Niestety wszystkie te pojęcia sprawiają, że nawet wybranie ubrania wykonanego z dobrej dzianiny lub tkaniny, określonego przez producenta jednym z tych pojęć, nie musi tak naprawdę być w pełni ekologiczne. Aby mieć pewność, warto sprawdzić, czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty.

Niestety ekologiczna moda oraz szerzej określony nurt slow fashion to doskonała pożywka dla nieuczciwych Marek i firm. Słowa te wykazują działanie na konsumenta jak wytrych i chcąc nie chcąc, otwierają szerzej portfele klientów.

Certyfikaty w modzie – jakie są kryteria oceny tkaniny i dzianiny wykorzystywanych w ubraniach?

Wracając do wcześniej wspomnianej koszulki, aby mieć pewność, czy jest ona ekologiczna i wyprodukowana odpowiedzialnie, należy zwrócić uwagę na to, czy:

Została wyprodukowana z materiału przyjaznemu środowisku, co może wykazywać zarówno na zastosowanie ekologicznej bawełny, która jest uprawiana w ramach rolnictwa ekologicznego (bez pestycydów, GMO, czy nawozów sztucznych), jak również wełnę pozyskiwaną z odpowiedniej hodowli (nie z chowu przemysłowego, pasza bez podawania hormonów wzrostu, bez GMO itp.). Może także oznaczać odzież z tkanin konwencjonalnych, których produkcja odciska najmniejszy ślad ekologiczny;

Pochodzi z recyklingu, przykładem może być ostatnia, bardzo nagłośniona kolekcja Viktor&Rolf dla Zalando;

Producent działa lokalnie – całość ego działalności zamyka się na określonym obszarze (sprzedaż i produkcja), co oddziałuje choćby na zmniejszenie emisji CO2 i zanieczyszczeń, które są związane z transportem czy ze składowaniem towarów;

Jest produkowana i sprawdzana zgodnie z zasadami Sprawiedliwego Handlu. Certyfikat Fair Trade oznacza, iż producent spełnia minimalne wymogi społeczne, ekologiczne i ekonomiczne – rolnicy otrzymują zapłatę nie niższą niż minimalna cena światowa. Sprawiedliwe uprawy wspierają bezpieczeństwo rolników i ochronę zdrowia, promują oszczędzanie wody oraz wiążą się z zakazem stosowania modyfikowanych genetycznie nasion bawełny czy niebezpiecznych chemikaliów.

Takie informacje przedstawiają obraz, ale wciąż nie dają konkretnej odpowiedzi na wszystkie pytania. Termin „odpowiedzialna moda” może przecież oznaczać zarówno plecak zrobiony ze starych bilboardów, koszulkę z lyocellu uszytą w hinduskiej fabryce w dramatycznych warunkach, jak i po prostu lokalnie działająca markę, wykorzystującą do produkcji dzianiny i tkaniny, powstałe z polskich źródeł. Podobnie termin slow fashion mocno się degraduje oraz tworzy pewien ogólny nurt myślenia o ubraniach.

W związku z powyższym, przede wszystkim należy kierować się wiarygodnymi certyfikatami. Zaleca się wybierać te organizacje, które zostały wielokrotnie sprawdzone i działają na podstawie klarownych kryteriów. Najbardziej pożądany jest GOTS – Global Organic Textile Standard, ponieważ jest to certyfikat najbardziej rygorystyczny, który obejmuje cły łańcuch produkcji wyrobu z tkaniny czy dzianiny naturalnej. Innymi istotnymi certyfikatami są np. Fair Trade, EcoLabel, Global Recycled Standard, Responsable Wool Standard, Leather Working Group czy IFOAM.