W czym kryje się wyjątkowość murali?

Każdemu mieszczuchowi zdarzyło się kiedyś zatrzymać nagle przy interesującej fasadzie budynku pokrytej różnobarwną farbą. Wielkoformatowe dzieła sztuki oszałamiają oraz umieją nas bardzo pozytywnie zaskoczyć swoją lokalizacją. W dużych ośrodkach miejskich bez wątpienia jest ich coraz więcej – niezmiennie olśniewają osoby zamieszkujące miasto i wabią oczekujących niezwykłych wrażeń przyjezdnych.

Przestrzeń publiczna lubi różnorodność i wszystko to, co będzie mogło przyłożyć się do jej upiększenia. Momentami wystarczy stosunkowo niewielka zmiana, aby dane miejsce, które przez lata było niezmienne, zaczęło żyć w naszej świadomości jako atrakcyjny punkt zgromadzeń. Tajemnicą powodzenia takich właśnie wykończeń jest ich dobrze przemyślane umiejscowienie, doskonale rozplanowana kompozycja i często także element zaskoczenia. Ostatecznym efektem zachwycają nas właśnie murale Łódź stanowi idealny przykład miasta, które potrzebowało ich do urozmaicenia swoich fragmentów. Miasto dla wielu turystów nieatrakcyjne potrafi zainteresować dziś twórców z zagranicy. Oni natomiast zostawiając po sobie cenne pamiątki w postaci atrakcyjnych malowideł, skutecznie kuszą kolejnych cudzoziemców.

Tym, co w muralach nadzwyczajne, jest na pewno ich format, pomysłowość oraz jednorazowość. Każdy powstaje tylko raz i został zaprojektowany na potrzeby konkretnego miejsca. Rozmaitość stylów, lokalizacji i kontekstu powoduje, że dowolna okolica nabiera dzięki nim nowego charakteru. Każde takie dzieło będzie niestety podatne na większość czynników zewnętrznych, takich jak m.in. silne nasłonecznienie czy planowane renowacje. Właśnie z tego powodu tak je cenimy, napawając oczy i duszę każdą chwilą ich obecności.

Może Ci się również spodoba