Przebojowy Dzieciak

portal przebojowych rodziców

Uroki pomorza środkowego

3 min read

Polskie Wybrzeże Środkowe to region pełny niezwykłości przyrody oraz zabytkowych fortyfikacji. Jest ono bogate w szerokie morskie plaże oraz siedliska ptaków nad jeziorami. Ponadto niepowtarzalne zasoby kultury Kaszubskiej i Słowiańskiej, które są zgromadzone w skansenach, tradycje i odtwarzane starodawne obrzędy stanowią niezapomniane wrażenia dla każdego turysty – niezależnie czy odwiedzi on Mielno, Darłowo czy Jarosławiec Kamera w takiej wyprawie jest wręcz niezbędna. Jakie atrakcje posiada Pomorze Środkowe?

Pomorze Środkowe – ogólna charakterystyka

Pomorze Środkowe, zwane również województwem środkowopomorskim to miejsce obejmujące takie miasta jak: Kołobrzeg, Mielno, Jarosławiec, Budzistów, Ustka, Słupsk, Darłowo oraz Darłówek. Jest to obszar cechujący się pięknymi plażami oraz niesamowitym krajobrazem, a także kulturą i tradycjami.

Pomorze Środkowe – atrakcje

Poza przepyszną regionalną kuchnią, którą wręcz należy spróbować, warto zaopatrzyć się w niepowtarzalne wyroby rękodzieła oraz odwiedzić takie miejsca jak:

Słowiński Park Narodowy – jest to największe w Europie skupisko ruchomych wydm. W tym miejscu, nad piaskami góruje wysoka na 42 metry wydma, która nosi nazwę Łącka Góra. To z niej rozrasta się widok z jednej strony na jezioro Łebsko, a z drugiej na morze. Sama podróż na ową wydmę jest przygodą, ponieważ oferowany transport jest nietypowy. Przygoda rozpoczyna się w Łebie i z początku podąża Kolejką Bajkową (uwielbianą przez dzieci) do parkingu w Rąbce. Kolejne 5 km, które należy przebyć, aby dotrzeć do wydm, należy pokonać meleksem bądź wypożyczonym na parkingu rowerem. Ta część podróży zapewnia niesamowite widoki, gdyż ma miejsce w Słowińskim Parku Narodowym. Można tak zaobserwować objęte ochroną rzadkie gatunki roślin oraz ptaków.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach – w tym miejscu można zobaczyć umeblowane szachulcowe chałupy i zabudowania gospodarcze, narzędzia pracy do uprawy i obróbki lnu, rybołówstwa, budownictwa, wydobywania torfu oraz przedmioty codziennego użytku „końskie buty” wykonane z drewna, które chronią przed zapadaniem się w piaszczystą i podmokłą ziemię. Wydobywanie torfu wykonywane było tylko przez kilka dni w roku przez prawie wszystkich mieszkańców wsi i łączyło się zawsze z biesiadą (Czarne Wesele). W pobliżu parku słowińskiego godne zobaczenia są trzy punkty widokowe, a mianowicie: latarnia Stilo, latarnia morska w Czołpinie oraz święta góra Słowian (wzgórze Rowokół).

Kaina w kratę – budynki gospodarcze, kościoły, wiejskie chałupy z kraciastym wzorem są charakterystycznymi składowymi krajobrazu wielu wsi znajdujących się pomiędzy Łebą a Darłowem. Tego typu budynki można znaleźć niemal na całym pomorzu, jednak największa ich ilość skupiona jest we wsi Swołowo niedaleko Słupska – nazywana jest ona stolicą „krainy w kratę”. Wieś ta zaliczana jest di najstarszych na Pomorzu i stanowi ona zabytek europejskiego dziedzictwa kulturowego. W tym miejscu znajduje się ponad 100 zabudowań, których wiek przekracza 150 lat. Sekretem kraciastego wzoru jest szkieletowa konstrukcja ścian, w której przestrzenie pomiędzy belkami szkieletu wypełnione zostały bieloną gliną.

Skansen w Wdzydzach – rzemiosło, architekturę, życie codzienne, a także folklor Kociewia i Kaszub można poznać w Kaszubskim Parku Etnograficznym znajdującym się właśnie we Wdzydzach. Jest to najstarsze muzeum (skansen na ziemiach polskich), które zostało założone w 1906 roku i stanowi dzieło życia oraz wielkiej miłości Izydora i Teodory Gulgowskich, których mogiłę na wzgórzu nad jeziorem ozdobiono kamieniem z kaszubskim motywem. Tradycje znanego dzisiaj haftu kaszubskiego, plecionkarstwa oraz sztuki ludowej zostały przywrócone i rozwinięte, a także prezentują się co rok w pełnej gamie na tradycyjnym lipcowym Jarmarku Wdzydzkim.