Przebojowy Dzieciak

portal przebojowych rodziców

Kuchnia i łazienka seniora – o co warto zadbać?

3 min read
nakładka na sedes dla seniora

Urządzając mieszkanie osoby starszej, powinniśmy pamiętać, że aranżacja poszczególnych pomieszczeń wymaga od nas bardzo dużo uwagi i zrozumienia dla seniorów. Osoby w podeszłym wieku bowiem często dotykane są demencją oraz innymi schorzeniami. Jak zatem ułatwić im codzienne funkcjonowanie?

Sprzęt kuchenny dostosowany do możliwości seniora

Kiedy urządzamy dom dla siebie, z pewnością wybieramy urządzenia najbardziej nowoczesne i z wieloma funkcjami. Dla bliskiej nam osoby starszej chcemy zapewne jak najlepiej, jednak powinniśmy pamiętać, że wybór tego typu sprzętu prawdopodobnie nie będzie dla niej odpowiedni. Seniorzy bowiem często gubią się w nowinkach technicznych i nie są w stanie poradzić sobie ze skomplikowanymi funkcjami wielu sprzętów domowych. Często mają również problemy ze wzrokiem, dlatego zazwyczaj mają ogromny kłopot z odczytaniem, do czego służy konkretny guzik na danym urządzeniu. Sprzęt kuchenny dla seniora powinien być więc maksymalnie uproszczony. Postawmy na jakość, aby urządzenia działały bez zarzutu przez długie lata. Zrezygnujmy jednak ze skomplikowanych funkcji i najnowszych na rynku rozwiązań. Osoba starsza z pewnością doceni naszą ogromną empatię w tej kwestii i będzie czuła się w swojej kuchni jak ryba w wodzie, zamiast bać się chociażby dotknąć jakiegokolwiek urządzenia. Seniorzy często popadają w demencję starczą, dlatego powinniśmy pomyśleć również o ich bezpieczeństwie. Wybierajmy takie sprzęty, które będą miały funkcję samoistnego wyłączania się (dzięki temu nie będzie niebezpieczeństwa, że osoba starsza zostawi włączony np. piekarnik i zapomni o tym fakcie).

Antypoślizgowe maty w łazience i w kuchni

Wiele wypadków osób starszych spowodowanych jest zwykłym poślizgnięciem się, na przykład na śliskich, niezabezpieczonych płytkach. Najczęściej zdarza się to właśnie w kuchni i w łazience, gdzie zazwyczaj mamy do czynienia z wodą oraz z wilgocią. Upadek osoby młodej prawdopodobnie nie będzie miał dla niej konsekwencji większych niż kilka siniaków. Dla seniora jednak taki wypadek może skończyć się nawet ciężkim złamaniem, ponieważ kości osoby starszej niekiedy są bardzo kruche. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto zainwestować w specjalne maty antypoślizgowe, które zminimalizują ryzyko niebezpiecznych upadków. Usuńmy z mieszkania wszelkie niepotrzebne dywaniki, o które łatwo jest się potknąć. Maty antypoślizgowe warto zamontować również na schodach. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby były one dobrze przymocowane.

Stabilne uchwyty łazienkowe

Uchwyty naścienne w łazience to podstawowy element wyposażenia mieszkania osoby starszej. Znacznie ułatwiają one życie seniorom, których ruchomość nie jest już tak zaawansowana, jak w młodym wieku. Uchwyty najlepiej umieścić pod prysznicem, obok wanny oraz obok toalety. Dzięki nim łatwiej będzie się osobie starszej podnieść z krzesełka pod prysznicem, siedziska w wannie czy z sedesu. Jeśli ściany w mieszkaniu seniora nie są na tyle wytrzymałe, możemy zdecydować się na uchwyty mocowane do podłogi. Pamiętajmy, aby miały one antypoślizgową powierzchnię, dzięki czemu stabilność osoby starszej będzie zagwarantowana na najwyższym poziomie.

Nakładka na sedes dla seniora

Nakładka na sedes dla seniora to kolejne rozwiązanie, które znacznie ułatwia codzienne czynności higieniczne. Jej fenomen polega na tym, że dzięki niej cała muszla klozetowa jest wyższa, a to upraszcza osobie starszej siadanie na niej. Również wstanie z wyższego sedesu będzie dużo łatwiejsze. Pamiętajmy jednak, aby nakładka na sedes dla seniora była wykonana z najwyższej jakości materiałów. Musi być wyposażona w mocne zawiasy, które będą dawały osobie starszej poczucie stabilności. Nakładka taka z pewnością przyda się również osobom niepełnosprawnym, które na co dzień poruszają się na wózku inwalidzkim. Znacznie ułatwione będzie dla nich samodzielne przesiadanie się z wózka na sedes i odwrotnie.